Historie a současnost

První písemné zmínky o knihovně v Neveklově lze najít v posledních letech 19. století.

Knihy pro půjčování tehdy věnovali místní občané.

Během okupace za druhé světové války utrpěla knihovna ztrátu na knižním fondu.

S profesionálním pracovníkem knihovna pracuje od roku 1967. K 31. prosinci 2011 měla přes 20 tisíc svazků, jejichž katalogizace byla prováděna v programu LANius podle mezinárodních pravidel AACR2, dnes je již používán program Clavius.

V knihovně si čtenáři mohou vybrat knihy v oddělení pro děti, v oddělení pro dospělé, najdou zde i spoustu naučné literatury a tvorbu klasiků. Pravidelně jsou dokupovány nové knihy, mnoho svazků je získáváno formou darů od čtenářů, za což jim patří velký dík.

V knihovně jsou také pro veřejnost k dispozici počítače s internetovým připojením.

Více než třicet let svého poctivého profesního života věnovala zdejší knihovně paní Jaroslava Šobíšková, která v polovině roku 2011 odešla do zaslouženého důchodu. V knihovně za sebou zanechala velký kus práce, za jejího působení se zde vystřídaly několikeré generace spokojených čtenářů. Vytvořila svou prací a láskou k ní a ke knihám pevný základ pro další práci v knihovně a její rozvoj.

Prozatím se i v této uspěchané době daří knihám a knihovně obstát, a to i přes nedostižnou konkurenci v podobě výpočetní techniky, internetu, médií. Věřím, že mezi lidmi se vždy najdou tací, kteří budou s nadšením či vzrušením otevírat knihu, listovat prvními stránkami a těšit se, jak je za pomoci jejich vlastní fantazie vtáhne do kouzelných příběhů ukrytých v tiskařské černi.

Psáno v únoru 2012, M. Simonidesová, knihovnice; aktualizováno 12.3.2014

Fotografie z nové knihovny v budově čp. 80 v Nevekově:

Poslední obrázek - fotografie z původní knihovny v domě čp. 83.

O knihovně

Knihy jsou lidem tím, čím perutě ptákům.

J. Ruskin

Knihovna Vám nabízí nejen rozmanité služby, ale také příjemné prostředí pro Váš volný čas:

• Vychutnejte si klid pro výběr knih a pro čtení.
  • Přijďte si jen tak posedět a odpočinout, nebo přemýšlet a tvořit.
  • Naplánujte si setkání s přáteli a známými.

Z našeho fondu si určitě vyberete. Najdete zde časopisy, domácí i zahraniční beletrii, dětskou literaturu, slovníky i populárně naučnou a odbornou literaturu.

Samozřejmě můžete využít internet.

Podrobněji v sekci Služby.

S výběrem, obsluhou počítače i jakýmkoli jiným dotazem Vám rádi pomůžeme!